Rfid Blog

RFID Nedir?

Radyo Frekansı ile Tanımlama Radio Frequency IDentification  (RFID) teknolojisi, RFID nedir sorusunun cevabı olarak radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemidir. (bkz Otomatik Tanıma ve Veri Toplama). RFID, temel olarak bir etiket ve okuyucudan meydana gelir.

RFID, “radyo frekansı tanımlama” nın kısaltmasıdır ve RFID etiketlerinde veya akıllı etiketlerde (aşağıda tanımlanmıştır) kodlanan dijital verilerin radyo dalgaları aracılığıyla bir okuyucu tarafından yakalandığı bir teknolojiyi ifade eder. RFID, bir etiket veya etiketteki verilerin, verileri bir veri tabanında depolayan bir cihaz tarafından yakalanmasındaki barkodlamaya benzer. Ancak RFID, barkod varlık izleme yazılımı kullanan sistemlere göre çeşitli avantajlara sahiptir. En dikkat çekici olanı, RFID etiketi verilerinin görüş alanının dışında okunabilmesidir, oysa barkodların optik bir tarayıcı ile hizalanması gerekir. Bir RFID çözümü uygulamayı düşünüyorsanız, bir sonraki adımı atın ve bir DTB Digital RFID uzmanına başvurun.

RFID Nasıl Çalışır

RFID nasıl çalışır; RFID, Otomatik Tanımlama ve Veri Yakalama (OTVT) olarak adlandırılan bir grup teknolojiye aittir. OTVT yöntemleri nesneleri otomatik olarak tanımlar, bunlar hakkında veri toplar ve bu verileri insan müdahalesi olmadan ya da çok az müdahale ile doğrudan bilgisayar sistemlerine girer. RFID yöntemleri bunu başarmak için radyo dalgalarını kullanır. Basit bir seviyede, RFID sistemleri üç bileşenden oluşur: bir RFID etiketi/akıllı etiket, bir RFID okuyucu ve bir anten. RFID etiketleri, RFID okuyucusuna (ayrıca sorgulayıcı olarak da adlandırılır) veri iletmek için kullanılan bir entegre devre ve bir anten içerir. Okuyucu daha sonra radyo dalgalarını daha kullanılabilir bir veri biçimine dönüştürür. Etiketlerden toplanan bilgiler daha sonra bir iletişim ara yüzü yoluyla bir ana bilgisayar sistemine aktarılır, burada veriler bir veri tabanında saklanabilir ve daha sonra analiz edilebilir.

RFID Etiket

Yukarıda belirtildiği gibi, bir RFID etiketi bir entegre devre ve bir antenden oluşur. Etiket ayrıca parçaları bir arada tutan ve çeşitli çevre koşullarından koruyan koruyucu bir malzemeden oluşur. Koruyucu malzeme uygulamaya bağlıdır. Örneğin, RFID etiketleri içeren çalışan kimliği rozetleri tipik olarak dayanıklı plastikten yapılır ve etiket plastik katmanları arasına yerleştirilir. RFID etiketleri çeşitli şekil ve boyutlarda gelir ve pasif veya aktiftir. Pasif etiketler, daha küçük ve uygulanması daha ucuz oldukları için en yaygın kullanılan etiketlerdir. Pasif etiketlerin veri aktarabilmeleri için RFID okuyucu tarafından “çalıştırılması” gerekir. Pasif etiketlerin aksine, aktif RFID etiketlerinde yerleşik bir güç kaynağı (ör. Pil) bulunur ve böylece her zaman veri aktarmalarını sağlar.

Akıllı etiketler hem RFID hem de barkod teknolojilerini içerdikleri için RFID etiketlerinden farklıdır. RFID etiket kakmalı gömülü yapışkan bir etiketten yapılmıştır ve ayrıca bir barkod ve / veya diğer basılı bilgiler de içerebilir. Akıllı etiketler, masaüstü etiket yazıcıları kullanılarak isteğe bağlı olarak kodlanabilir ve yazdırılabilirken, RFID etiketlerinin programlanması daha fazla zaman alır ve daha gelişmiş ekipman gerektirir.

Rfid Çözüm Görsellerimiz

RFID DEPO OTOMASYON UYGULAMAMIZ 

 

RFID FORKLİFT OKUMA UYGULAMAMIZ 

 

RFID YÜKLEME RAMPASI ÇIKIŞ UYGULAMAMIZ 

 

RFID KAPI OKUMA UYGULAMAMIZ 

 

RFID DEMİRBAŞ TAKİP UYGULAMAMIZ