Rfid Blog

Beacon, Bluetooth BLE teknolojisi ile çalışan takip sistemidir. Maliyet ve Performans olarak, pasif RFID etiketler ile aktif RFID taglar arasında konumlanırlar. Wifi ve Bluetooth yayın yapan Gatewayler sayesinde kablosuz çok kolay kurulum ve  haberleşme sağlamaktadırlar. Bluetooth Low Energy (Bluetooth LE, BLE ya da Bluetooth Smart) temassız olarak, uzaktan bilgi alış-verişine olanak sağlayan özel bir Bluetooth protokolüdür.

 

Bluetooth 4.0’dan sonra başlayan bu destek, Bluetooth 4.1 ile birlikte BLE, scatternet desteği ile daha üst bir seviyeye çekilmiştir. Dual mod ya da Bluetooth Smart Ready olarak adlandırılan yeni nesil Bluetooth teknolojileri, hem klasik Bluetooth (Bluetooth v2.1 + EDR veya Bluetooth v3.0 + HS) hem de BLE protokollerine hizmet verebilir. Mono mod ya da Bluetooth Smart olarak çalışan Bluetooth teknolojisi ise sadece Low Energy protokolünde yayın yapabilir ki bu teknoloji Beacon’ların temelini oluşturmaktadır. Beacon’lar; Bluetooth Low Energy protokolünde yayın yapan elektronik cihazlardır ve bu yüzden BLE çapı içerisinde diğer cihazlarla etkileşime geçebilirler.

 

BEACON BLE İLE BLUETOOTH ARASINDAKİ FARK NEDİR?

 

Beacon BLE teknolojisi, iletişim kurmak için yine Bluetooth sinyalleri kullanmasına rağmen çok daha az enerji harcamaktadır. Normal bir saat pili ile 2 yıl kadar kesintisiz çalışabilmektedir.

 

Beacon BLE cihazları, Normal Bluetooth veya aktif RFID cihazlarına göre ortalama  % 60  daha ucuza üretilmektedir.

 

Beacon BLE teknolojisi, kısa periyotlarda az veri aktarımı için tasarlanmıştır. BLE, saniyenin kısa dilimlerinde yalnızca birkaç baytlık veri aktarmakta ancak, bu kısacık veri aktarımı işin yapılmasına yeterli olmaktadır.

 

Beacon BLE, İbeacon tek yönlü aktarım yapar, yani İbeacon’ a sizin geri veri göndermeniz mümkün değildir. Geri veri aktarımı yoksa, güvenlik riski de olmayacaktır.

Rfid Çözüm Görsellerimiz

RFID DEPO OTOMASYON UYGULAMAMIZ 

 

RFID FORKLİFT OKUMA UYGULAMAMIZ 

 

RFID YÜKLEME RAMPASI ÇIKIŞ UYGULAMAMIZ 

 

RFID KAPI OKUMA UYGULAMAMIZ 

 

RFID DEMİRBAŞ TAKİP UYGULAMAMIZ